top of page
Tento web byl vytvořen v editoru webových stránek od . Vytvořte si svůj vlastní ještě dnes.Začít
.com
Potřeby pro chov
Stelivo
Asan
Mé nejoblíbenější stelivo. Jedná se totiž o speciální ekologické stelivo s úžasnou absorpcí. Je také antialergenní. Pískomilové jej mají také rádi. Jedná se o typ steliva ve tvaru malých papírových válečků. Asan také dlouho vydrží a je dobrou variantou pro lidi, co nemají rádi vůni dřeva a hoblin. Při otevření mají příjemnou vůni.
Nevýhodou Asanu je jeho cena. Jedná se o dražší variantu.
Hobliny
Jeden z nejvíce používaných typů steliva. Je nejběžnější, cenově relativně dostupný a můžete se vybrat z několika druhů aromatických přídavků. Hobliny jsou také vhodným stelivem, jsou měkké, dobře se z nich staví hnízdo a mají dobrou absorpci. Některé druhy mohou být ovšem prašné, což má negativní vliv, jak na člověka, tak na pískomila. I tento typ mohu vřele doporučit.
Pelety a kukuřice
Další, téměř často použivaná varianta. Cenově už trochu dražší, záleží kde to kupujete. Obojí jsem vyzkoušel a pocity jsou smíšené. Určitě bych nikdy nepoužival samotné pelety. Dělají rámus, jsou příliš tvrdé a zcela nevhodná na stavbu hnízda. Když už tak jedině smíchat dohromady nebo s jimým stelivem. Vyhodou obojího je, že to pískomilové mohou jíst. Kukuřice jim chutná a pelety jsou většinou jen slisované seno. Kukuřice se mi zdá jako stelivo vhodnější, ale zase spíše jako kombinace s něčím jiným. Ke kukuřici mám ale větší odpor, jelikož jsem si s ní kdysi přitáhl do chovu čmelíkovce. Za mě tedy určitě ne.
Ubikace
Je několik druhů ubikací. Od akvarií až po klece. Můžete si vybírat z veliké škály velikostí, tvarů a designových úprav. Ovšem ne vždy jsou všechny tyto ubikace vhodné. Možná vám s výběrem pomůže trochu tento popis ubikací s jejich klady i zápory.
Klec
Nejvíce se vyskytovaná a nejpoužívaná, ale dle mého asi nejméně vhodná varianta. Proč? Důvodů je hned několik. Klece jsou dosti nepraktické hlavně v domácnostech, kde si potrpí na pořádku. Hobliny a jiné stelivo z nich při hrabání odlítává a kolem klece je více steliva než v ní samotné. Další nevýhodou jsou mříže. Jsou často pokryté nějakou barvou. Což by ani tak nevadilo, ale pískomilové je hryžou. Není to dobré pro jejich zdraví a dělá to také obrovský hluk. Pokud máte pískomily ve stejném pokoji, jako postel, zaručeně se příliš nevyspíte.
Klece také mají často plastové vybavení a dno, kde mohou být rohy směrem dovnitř klece. Pískomilové s tím udělají krátký proces, vše plastové zničí a mohou se i dostat ven.
Nakonec pak zjistíte že jste koupili zbytečně drahou klec, která svůj účel zpříjemnění pískomilovi život vůbec nesplnila.
Marně hledám pro klec alespoň jednu kladnou vlastnost. Snad jen tu, že při čištění je dosti lehká.
Akvarium a terárium
Již lepší varianty pro pískomila. Tyto dva typy mají spoustu výhod, ale i pár nevýhod. Jednou z výhod je naprostá nepropustnost. Když pískomil hrabe, nedostane se žádné stelivo ven. Vše hezky zůstane uvnitř. V akvariích můžete dát i větší vrstvu steliva, aby si pískomilové mohli stavět tunely. Musíte jej však pečlivě zastřešit, aby pískomil nevyskočil. Neváhodou je jejich váha. Při čištění se dosti nadřete, jelikož jejich přenášení není žádné peříčko.
Plastbox
Další variantou je plastbox, konkrétně Samla box z Ikei. Mnoho chopvatelů jej vlastních a velice si ho chválí. Důvodů je hned několik. Je velice lehký, při čištění se tolik nenadřete. Pískomilové nemají šanci se dostat ven, jelikož zde nejsou žádné záhyby, které by mohli prokousat. Můžete zde zase přisypat více podestýlky. Podmínkou je vytvoření zastřešení, aby nevyskakovali. Tento malý detail je ovšen nic v porovnání s výhodami boxu. Tyto boxy jsou velmi levné v porovnání s teráriem či akvariem. Při větším množství se také dají skládat na sebe.
Z těchto vše variant lze udělat i jednu ubikaci. Například přiděláním korní části klece na akvárium nebo plastbox. Je to velice vhodné, jelikož pískomilům můžete vytvořit patra a oni si tak více užijí prostor.



Domečky, hračky a doplňky
Z domečků máte na výběr z několika druhů. Většinou moc dlouho nevydrží, jelikož je pískomilové velice rychle zničí. Musíte mít opravdu bytelný domek. Popravdě řečeno, domek jsem koupil jen jedinkrát a doteď mi zůstal. Jedná se o dřevěný domek z kvalitního dřeva. Pískomilové si jej upravili podle sebe, ale pořád je ve výborném stavu. Další domky jsem již nekupoval. Většina mých pískomilů si staví hnízdo venku. Předem ale varuji, rovnou se vyhněte plastovým domečkům!
Dřevěné domky: Zde záleží na materiálu. Vetšina domků padne za oběť pískomilům. Zničí je a vůbec je nepoužijí. Pokdu chcete dřevěný domek, musí být opravdu z kvalitního tvrdého dřeva. Ovšem není zárukou že v něm budou spát. Mám jen jeden dřevěný domek a spíše než na spaní slouží jako schovávačka.
Hliněné domky: Hliněné domky jsou už o něco bytelnější. Jsou ovšem trochu dražší. Levnější variantou jsou hliněné květináče. Vchod do nich si musíte uděla sami, ale jinak jsou mnohem levnější než domky ze zverimexu.
Hračky a doplňky
Zde se nebudu nějak vášnivě rozepisovat, protože bych se asi upsal. Myslím si, že je na každém chovateli, jaké hračky zvolí a nepotřebuje k tomu popis. Vypíšu sem jen pár rad a pár zástupců, které můžete zvolit.
Jako hračky skvěle poslouží kartonové krabice, či ruličky od toaleťáku. Pískomil se u nich hezky zabaví. Dále pak můžete použit kokos, zavařovací sklenici, hliněné průlezky, dřevo na šplhaní a okus, papírové ubrousky na hnízdo, ne vatu, mohou se do ní zamotat a ne provázkové hračky a doplňky. Provázek by mohl pískomil spolknout a nebylo by to moc příjemné.
Je opravdu spoustu hraček a doplňků a je jen na vás jaké zvolíte. Jen dávejte pozor, aby nebyly plastové!
Písek
Koupelový písek by neměl nikdy chybět. Pískomil se v něm koupe a udržuje si tak srst krásně hebkou a zdravou. Někteří si z něj dělají i záchod, což je výhodné při čištění. Stačí jen vyměnit písek a stelivo vydrží déle čisté. Někdy je vítaným doplňkem stravy, když pískomilovi chybí nějaký prvek ve stravě, např. vápník.
Krmení
Základní složkou krmiva by měla být kvalitní krmná směs obsahující nejrůznější semínka, mlsky a vitamínové složky. Je spoutu druhů krmných směsí mě a jiným chovatelům se osvětčila směs od značky Versele Laga. Je sice trochu dražší a ne všem chutná, ale za to je vhodnou vitamínovou bombou zvláště pro těhotné samičky. Dále pak se mi velice osvědčila směs Darwin's. Je kvalitní a pískomilům chutný. Je i cenově dostupnější.
Většina chovatelů si ale směsky míchá samo.
Jako mlsky, nebo doplňky můžete do krmiva přidávat ovesné vločky, které podporují laktaci, dýňová a slunečnicová semínka, zde pozor na to, aby nebyla solená a nesmí se také dávat moc často, pískomilové po ní tloustnou. Suché pečivo, téměř jakekoliv, ovoce, zeleninu, jen pozor na to co nadýmá.
Vhodným doplňkem stravy jsou i minerální kameny, které ne vždy chutnají, ale uvítají je hlavně březí a kojící samice.
Někteří pískomilové milují zelené krmivo. Moji mají nejvíce rádi osení a pampelišku. Ovše zde dávejte pozor, aby poblíž zdroje nebyla žádná silnice. Výpary z aut jsou zdraví škodlivé.
Vhdonou složkou je také seno. Zde pozor aby nebylo zapařené. Seno je vhdoné pro březí a kojící samice, zejména se sušenou kopřivou. Podporuje laktaci.










bottom of page