top of page
Chov
Chcete si pořídit pískomily a nevíte jak se o ně starat? Zvažujete odchov mláďat a nevíte co vše je k tomu potřeba znát? Zde vám nabídneme pár informací, se kterými se budete moci do chovu ihned pustit. 
 
Před pořízením pískomila

 

Před pořízením pískomila je dobré si koupit odbornou literaturu, nebo nalézt na internetu články o chovu, a prostudovat si je. Setkáváme se stále častěji s lidmi, kteří si pořídí pískomila a mnohdy ani neví, jak se o něj správně starat. Mnohdy jsou lidé vedeni představou, že se jedná o klidné zvíře, které je plné superlativ. Ovšem není tomu vždy pravda. Pískomil není plyšák, který se dá při sebemenších potížích jednoduše odhodit. Je to závazek na 3-6 let. Mnozí majitelé se na nás poté obrací s tím, že nevím co s nimi mají dělat a jak se o ně starat. 
Aby chovatelé zabránili těmto situacím, píší na svých stránkách rady, pokyny a informace o správném chovu pískomilů, jejich potřebách a zvycích. 
 
1, Před koupí pískomila je třeba znát základní pravidlo pro spokojený život vašeho svěřence. Pískomily kupovat vždy minimálně po 2! Toto je častá chyba, která se stále opakuje. Lidé jsou pak nešťastní, že jejich nový miláček je smutný, sedí v koutě a není vůbec zvídavý, jak by jinak měl být. Pískomil jse společenské zvíře, které ve své domovině žije v početných skupinách. Potřebuje u sebe mít ještě jednoho parťáka, se kterým si budou navzájem čistit srst. Člověk to asi těžko zastane.
 
2, Dálší zásadou správného chovu je výběr ubikace. Uvádí se nejnižší možné rozměry 50x30x30. Pro dva je to úplně ideální. Menší ubikace nepřichází v úvahu. Nejlepší je pořídit si plast box nebo akvarium. Samozřejmě že se zastřešením, aby pískomilové nevyskakovali. Další vhodnou variantou je terárium. Je to proto, že z těchto typů ubikací pískomil nebude při svém hrabání vyhazovat podestýlku ven a ušetří vám práci s uklízením. 
 
3, Voda. Není vždy úplně pravda, že pískomil, protože je z pouští a stepí Mongolska, může být několik dní bez vody. Ano, vydrží, ale proč to dělat, když vodu máme k dispozici. Proto je při zařizování ubikace myslet i na vodu. Ovoce a zelenina jsou dobré zdroje tekutin, ale ne vždy úplně zdraví prospěšné. Ideální je do ubikace pořídit napaječku a pravidelně jí zásobovat čerstvou vodou.
 
4, Volba stravy. Zde až takový problém není, pokud tedy nemáte extrémně vybíravého miláčka. Pískomil sní téměř vše. Vhodné jsou směsi pro hlodavce. Já osobně doporučuji Darwin's. Pískomilům chutnají a jsou i dobré kvality. Jsou ale i jiné značky, jako např. Versele Laga. Krmné směsi lze obohacovat moučnými červy, ovesnými vločkami, zeleninou, ovocem, sušeným pečivem a zůznými mlskami pro hlodavce. (např. Dropsy)
 
5, Podestýlka. Zde máte na výběr z několika druhů typů steliva. Nejběžnější a nejvíce používané jsou hobliny. Zde je nutností, aby nebyly prašné. Dále pak můžete používat zůzné pelety, nebo stelivovou kukuřici. Poté jsou ještě speciální steliva jako Asan. Jedná se o ekologické antialeregní stelivo.

 
 
Začínáme s chovem

 

Pokud jste se rozhodli pískomily nejen vlastnit jako mazlíčky, ale i chovat, tak i zde je nutné si vše pořádně promyslet. Zde budu popisovat jak probíhá celé období od páření až po odstavení mláďat.
Nároky se zde příliš neliší. Samičky ovšem potřebují váživnější stravu, více klidu a více materiálu na stavbu hnízda.
 
Páření
Před sestavením chovného páru je třeba si uvědomit že na žádných okolností nelze spojit dva příbuzné jedince. Tzn. nikdy mít spojení sestra x bratr, matka x syn atd. Je zde vysoké riziko dědičných chorob z níchž nejvíce se objevující epilepsie. Pokud teda máte zdravý nepříbuzný pár, můžete očekávat brzy páření. Když sameček ucití, že samička dostala říji, začne podupávat zadníma nohama. Tím dává samičce najevo že se chce pářit. Začíná poté nahánět samičku po ubikaci. Ovše samička né vždy samečka k sobě pustí. Po každém spáření se samček očišťuje, samička také, ale né tak často. Celé páření může trvat celý den. 
Zda bylo páření úspěšné se dozvíte hned jakmile začne samičce růst bříško.
 

 

Březost

Rozmezí březosti je obvykle 24-26 dnů. Někdy je březost velice špatně rozpoznatelná. U některých samiček je poznat už 14 dní po porodu, kdy lze nahmatat rostoucí bříško. Některý samičky jsou tajnůstkářky a bříško se objeví těsně před porodem, cca týden před. V tuto dobu je nutné samičku nevystavovat stresovým situacím, dopřávat jí klid a moc jí netahat z ubikace. Také bychom jí měli dopřávat kvalitní potravu. Ale nesmí se překrmit. V tuto dobu jí také podávat čerstvou vodu a co nejvíce materiálu na stavbu hnízda. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Obrovské hnízdo
 
Porod
Blížící se porod poznáte díky bříšku, které bude velice nafouklé a z vrchu bude samička vypadat jako "hruška". V tuto dobu by se se samičkou ani s hnízdem nemělo nijak manipulovat. Poslední čištění by mělo proběhnout týden před porodem. Samička také těsně před porodem zvětšuje své hnízdo a vyhání z něj svého samečka, který musí spát někde jinde. 
Samotný porod probíhá obvykle v noci, nebo v brzkých ranních hodinách. Samička přivádí na svět obvykle 1-8 mláďat. Vyjímkou je 9 a 10. Hned po porodu mláďátka očistí a přisune ke strukům, aby se mohla napít mléka. 
Pokud porod zastihnete, tak zejména u prvorodiček je nutné do ubikace nelézt, aby se samička nestresovala.
 
 
 
 
 
 
 
 
Novorození pískomilové
 
 
Výchova mláďat
Přibližně dva dny po porodu samička opět do hnízda pustí samečka a o výchovu se dělí. Miminka společně zahřívají a jak miminka rostu, tak upravují hnízdo. Týden po porodu začínají malí pískomilové podnikat první výlety po okolí hnízda. Samička po ustaraně běhá po ubikaci a odnáší mláďata zpět do hnízda. Nejvíce se malí pískomilové vydávájí ven z hnízda kolem 3 týdne. Jsou již plně osrsťění a co nevidět se jim otevřou očka. Tehdy je samička nejvíce uběhaná, jelikož když se jí rozuteče 8 miminek po ubikaci, dá zabrat je nanosit zpět. 
Poté so otěvřou oči jsou už plně vybavení jako dospělí jedinci. Stále ale sají mateřské mléko, pomalu už přechází na pevnou stravu. Vývoj končí dosažením pohlavní dospělosti. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zařívaní mláďat oběma rodiči
 
Rozeznávání pohlaví
Zkušený chovatel pozná pohlaví už týden po porodu. Pro netrénované oko je vhodná doba rozeznávání pohlaví v období 2-3 týdne věku. Pozná se do dle vzdálenosti řitního a pohlavního otvoru. U samiček jsou tyto otvoru těsné blízko u sebe. U samiček lze také pozorovat vyditelné struky. U samečků je vzdálenost mezi těmito otvory delší. 
Když je pískoml starší je poznávání pohlaví mnohem snažší. Samci mají viditelný šourek, nekteří už i z boku. U samic pak šourek chybí. 

 
 
 

 

 
 
 
bottom of page